همایش خیرین حامی معلولین در کرمان

مهدی نخعی سرپرست حوزه مشارکت های مردمی  با بیان اینکه اطلاع رسانی و آگاهسازی جامعه برای توسعه خیرجمعی و جذب کمک های مردمی بسیار ضروری است اظهارداشت : انتشار تصاویر معلولین ، فرزندان و سایرگروه های هدف تحت حمایت بهزیستی در رسانه ها متناسب با حفظ کرامت انسانی نیست و باید برای اطلاع رسانی و آگاهسازی از روش های مناسب استفاده شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل بهزیستی استان کرمان ، مهدی نخعی در جلسه  معرفی جامعه خیرین حامی معلولین استان کرمان با بیان اینکه استان کرمان از وجود تعداد زیادی خیر و موسسات خیریه برخوردار است ؛ اظهار داشت: با توجه به تعداد خیرین و نیات خیرخواهانه در استان کرمان، بهزیستی استان باید این گروه از خیرین را به شایستگی در سطح کشور مطرح کند.

وی با اشاره به اینکه کرمان مردمی نجیب دارد گفت: کمک های مردم از یک خودکار تا ساخت ساختمان برای معلولین بسیار ارزشمند بوده و ما با ادای احترام کامل اعلام می کنیم که بهزیستی به این کمک ها به شدت نیاز دارد.

وی با اشاره به وجود هفت تا ده درصد معلول در استان گفت: تعداد 45 هزار معلول در استان داریم که اگر بخواهیم به هر کدام صد هزار تومان کمک کنیم حدود 4 و نیم میلیارد تومان هزینه می شود.

نخعی تصریح کرد: تمام تلاش ما با توجه به کثرت خیرین در استان کرمان در این است که بی اعتمادی را از میان برداریم و اعتماد مردم و خیرین را در زمینه کمک به معلولان جلب کنیم.

وی در ادامه تلاش را در رسیدن به موفقیت لازم دانست و گفت: یک سال و نیم تلاش کردیم تا توانستیم در برنامه ششم آزمایش ژنتیک قبل از ازدواج را برای پیشگیری از معلولیت در دستور کار قراردهیم که خوشبختانه امسال تبدیل به قانون شد و این نشان از توان مسئولان استان کرمان است.

سرپرست حوزه مشارکت های مردمی  با بیان اینکه اطلاع رسانی و آگاهسازی جامعه برای توسعه خیرجمعی و جذب کمک های مردمی بسیار ضروری است اظهارداشت : انتشار تصاویر معلولین ، فرزندان و سایرگروه های هدف تحت حمایت بهزیستی در رسانه ها متناسب با حفظ کرامت انسانی نیست و باید برای اطلاع رسانی و آگاهسازی از روش های مناسب استفاده شود.

دکتر اسدی معاون توانبخشی بهزیستی استان کرمان نیز در ادامه گفت: بهزیستی و خیرین می توانند به عنوان یک بازوی یکدیگربرای حل مشکلات هم باشند و با پیشنهاد راهکار و راه حل برای مشکلات قدمی بزرگ را بردارند.

وی افزود: نمایندگان مجلس در شهرها فرصت هایی هستند برای اینکه مطالبات  و مشکلات جامعه معلولین را همراه با پیشنهادات و ایده های به آنان  انتقال دهید تا نمایندگان برای الزامی نمودن ، پیشنهادات منطقی پیگیری نمایند

وی با اشاره به اینکه همایش خیرین در موضوع معلولان در سال آینده برگزارمی شود ؛ گفت: بهزیستی در موضوعات  آموزش و توانمندسازی معلولین برنامه های آگاهسازی را پیش بینی کرده است  و خیرین در اجرایی شدن این موضوعات حامی شایسته ای برای بهزیستی می باشند

معاون توانبخشی بهزیستی  با هم بودن و تعامل داشتن را عامل موفقیت دانست و گفت: از خیرین و حامی معلولان می خواهیم که به جای فعالیتهای گسترده  به صورت تخصصی در انجام امور مشارکت نمایند تا نتایج صحیح تری به دست آید.

کاشف رئیس هیات مدیره جامعه خیرین حامی معلولین  نیز در ادامه با بیان اینکه موسسه خیریه و جامعه نگاهش باید نگاه دانش بنیان باشد گفت: باید نگاهمان را به این منظر تغییر دهیم تا بتوانیم به عنوان تسهیل گر و بسترساز در این بخش مفید واقع شویم که برای تحقق این رویکرد به همفکری و تعامل نیاز داریم.

کاشف در ادامه گفت: مسکن، اشتغال و ازدواج از دغدغه های اصلی خیریه ها است ولی متاسفانه تنها مشکلات و جامعه ی هدف را به صورت کلی نام می برند و این در حالی است که باید آماری هم از جامعه هدف وجود داشته باشد  و مشکلات و مسائل به صوت علمی دسته بندی و حتی توانایی های افراد نیز شناسایی و طبقه بندی شود  .

ایشان  با اشاره به مشکلات اجرای کامل قانون حمایت از معلولین گفت: اجرای قانون حمایت از معلولین باید از مرحله شعار و نوشته خارج و عملیاتی شود.

رئیس هیات مدیره جامعه خیرین حامی معلولین  نگاه بعضی از مردم را به معلولین نگاهی ترحم  آمیز دانست  و گفت: این نگاه غلط و منفی است که متاسفانه فرهنگسازی های قابل قبولی در این حوزه نشده است.

وی در ادامه داشتن امار و اطلاعات را برای خیریه ها امری ضروری دانست و گفت: براساس آمار و اطلاعات است که می توان تصمیماتی را اخذ کرد و اگر اطلاعات دقیق را از جامعه نداشته باشیم مطمئنا تصمیم درستی هم نمی توانیم بگیریم بنابراین همه خیریه هایی که به صورت حقوقی ثبت شده اند فایل اطلاعات آماری خیریه را فراهم کنند  تا در صورت تشکیل و راه اندازی سامانه بتوانیم این اطلاعات را در سامانه وارد کنیم.

 

 IMG_0166 IMG_0173 IMG_0179

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.